Informáček č. 7 a 8 / 2018

Vážení přátelé!

Toto mimořádné dvojčíslo Informáčku na červenec a srpen přizpůsobujeme krásnému a doufejme dlouhému období prázdninových měsíců. Mnozí z vás jste se přihlásili na naše pobytové zájezdy , které si užijete snad co nejlépe, alei vaše soukromé aktivity budou jistě radostné a budeme si o nich vyprávět na našich dalších setkáváních.

Toto číslo Informáčku přináší ještě jednu změnu na přání našich členů, kteří používají pro čtení emailů různé odečítače, a to, že rutinní informace o naší odbočce jsou přesunuty až na samotný konec Informáčku. Nebudou se tedy muset dlouze „prokousávat“ k podstatným informacím. Tato změna bude prozatím trvalá.

Dovolujeme si vás závěrem upozornit, že během července a srpna dojde vzhledem k letním pobytům a dovoleným pracovníků odbočky k omezení úředních hodin odbočky, čemuž je věnována následující poznámka.

S nadcházejícími prázdninovými měsíci, nezbývá než popřát Vám krásné léto, které si užijte hlavně ve zdraví. Moc se na Vás těšíme na všech našich akcích.

Pracovníci odbočky

 

Úřední hodiny v červenci a srpnu:

Červenec:

Po 2. 7. - 14:00 – 16:30

St 4. 7. – 10:00 – 14:00

Od pondělí 23. 7. do pátku 27. 7. – úřední hodiny beze změny

Po 30. 7. – 14:00 – 16:30

 

Srpen:

St 1. 8. – 10:00 – 14:00

Od pondělí 6. 8. do pátku 31. 8. – úřední hodiny beze změny

 

Postřehy a komentáře:

Hlávkův zámek v Lužanech

Dovolujeme si touto cestou ještě jednou poděkovat organizaci SONS, OO Plzeň-jih za uspořádání návštěvy zámku v Lužanech

Nabídnutá příležitost prohlédnout si prostory běžně nepřístupné (mimo jiné proslulý Sál Českého kvarteta a útulnou zámeckou kapli, které na nás udělaly mimořádný dojem), navíc s brilantním výkladem místního správce, a dozvědět se o noblesním poslání nadace Josefa, Marie a Zdeňky Hlávkových, které přetrvalo navzdory běhu historických událostí a změnám politického smýšlení, nás velice potěšila a přinesla nám nezapomenutelný zážitek.

V zámeckém parku jsme spolu s ostatními členy naší odbočky obdivovali vzácné vzrostlé stromy (liliovník tulipánokvětý, ořešák černý, jinan dvoulaločný a metasekvoj  tisovcovitou) a voliéru s pávy.

Závěrem proto poprosíme, aby naše odbočka v organizaci těchto turisticko-kulturně-vzdělávacích akcí rozhodně pokračovala. Daří se Vám to skvěle!

Manželé Matasovi

 

Lužany a Chotěšov

Chtěla bych poděkovat Milanu Včelákovi a Ivě Rejtharové za dvě zdařilé akce, které pro nás zorganizovali. Byly to výlety do Lužan a do Chotěšova. Mnoho pěkného jsme viděli, mnoho zajímavého jsme se dozvěděli a prožili jsme pěkné chvíle s přáteli.

Někdy jezdíme za zážitky daleko a zapomínáme na skvosty, které máme na dosah ruky. Ještě jednou děkuji a těším se na návštěvu plzeňských synagog.

Eva Majerová

 

Plzeňské synagogy

Naše zkoumání nejen očima plzeňského kraje jsme 21. června prozatím ukončili přímo v Plzni. Komentovaná prohlídka obou Plzeňských synagog přilákala 20 členů naší odbočky.

Historie obou těchto staveb je neodmyslitelně spjata s historií plzeňské Židovské obce, která utrpěla značné ztráty během ll. světové války, kdy stovky plzeňských Židů byly zavražděny v koncentračních táborech. Stará synagoga je dnes udržovaným památníkem holocaustu, před vstupem do ní se rozprostírá záhon plný kamenných oblázků se jmény a daty narození plzeňských Židů, kteří byli násilím odsunuti do koncentračních nebo přímo vyhlazovacích táborů.

Výklad našeho  pruvodce Jakuba Vlacha doplnil autentickým zážitkem také náš člen Václav Kohout. Dojemný příběh židovské babičky ze Zakarpatské Rusi našeho průvodce, která velkou shodou okolností unikla trestu smrti, alespoň trochu optimisticky ukončil naší exkurzi v plzeňských synagogách.

Iva Rejtharová

 

Naši jubilanti:

Zdeněk Šroubek                         70 let

Jiří Švábek                                  65 let

Libuše Schimmerová                 85 let

Přejeme vám krásné narozeniny!

 

Plánované akce na červenec a srpen

28. 7. – 4. 8. - Letní společný pobyt v Liberci

V týdnu od soboty 28. července do soboty 4. srpna 2018 se 22 našich členů těší na týdenní pobyt v Liberci.

Doprava z Plzně do Liberce a zpět bude hromadně zajištěna autobusem pro účastníky zdarma!

Přihlášení obdrží podrobné pokyny k této akci na konci června.

 

18. 8. – 19. 8. Výlet do Lovosic a okolí

Vážení přátelé,

srdečně vás zveme na dvoudenní víkendový výlet do Lovosic a okolí. Lovosice známe především díky proslulému chemickému průmyslu, ale překvapivě jsou zde i krásné přírodní a kulturní památky.

Ubytováni budeme v Lovosicích na ubytovně na stadionu.

Cena ubytování je 370 Kč za osobu.

Tam i zpět pojedeme vlakem.

Odjezd z plzeňského hlavního nádraží je 18. 8. v 7:01 – Ex 553 Západní expres.

Příjezd do Plzně je 19. 8. v 18:58.

Přihlásit se můžete nejpozději do úterý 24. července.

V sobotu podnikneme výlet na zříceninu hradu Hazmburk a poté posedíme v jedné útulné lovosické restauraci, kde se bude grilovat.

V neděli si pak projdeme Lovosice samotné.

Pokud za královnu Českého středohoří považujeme Milešovku, králem může být jedině Hazmburk. Věže této zříceniny patří k nepřehlédnutelným dominantám krajiny dolního Poohří a spatřit je můžete na vzdálenost až několika desítek kilometrů. Tyčí se na vrcholu strmého čedičového masivu a připomínají zašlou slávu nedobytného gotického hradu. Vrch dosahující výšky 418 m byl podle archeologických nálezů obydlen již v 5 tisíciletí př.n.l. lidem kultury s vypíchanou keramikou.

 

31. 8. – 2. 9. – Víkendový pobyt v Mikulově

Víkendového pobytu v Mikulově, který se uskuteční ve dnech 31. srpna – 2. září 2018, se účastní 19 členů SONS. 12 členů z naší odbočky Plzeň – jih a 7 členů z odbočky Plzeň – město. Už teď se těšíme na dva společenské večery, jedním z nich bude doprovázet i cimbálová muzika. V sobotu odpoledne si uděláme malý výlet na Svatý kopeček a do centra Mikulova, kde, jako obvykle, navštívíme nějakou cukrárnu.

Všichni přihlášení obdrží pokyny k této akci do poloviny srpna.

 

Plánované akce na září:

20. – 23. září – Tyfloart 2018

Sjednocená organizace nevidomých a slabozrakých České republiky pořádá v letošním roce ve dnech 20. – 23. 9. 2018 již XXVI. ročník festivalu zájmové umělecké tvorby amatérských zrakově postižených umělců Tyfloart 2018.

Po více jak 20 letech se tento festival vrací na Moravu do města Vsetína, v malebném kraji Valašsko.

Z naší odbočky pojede na tuto akci 11 členů.

Dva z nich, Pepa ježek a Irenka Mlnáříková, nás budou aktivně reprezentovat hudebně-pěveckým vystoupením. Zbylí členové se pak tohoto festivalu účastní jen jako diváci.

Pokyny obdrží účastníci do 10. září.

 

Milí členové,

mnozí z nás stále ve svém životě hledáme štěstí. Ptáme se, co vlastně štěstí je. Klasik by asi odpověděl: „Muška zlatá“. Nicméně, stojí za zamyšlení slova básně Marie Oprchalové:

 

Cesta štěstí

Kde nakoupit štěstí?
Stálá záhada je přece.
Někdo si ho rád pěstí,
druhý zase získá lehce.

Štěstí, to bývá ukryto,
máme ho v sobě schované.
Je třeba si říkat najisto,
stále opakovat, to je mé!

Život nese chvíle šťastné,
a ty si musíme pamatovat.
Nebrat žádné špatné,
jen na ty hezké spoléhat.

Vypadá to někdy taky tak,
že zlí lidé šťastni jsou.
Je tomu určitě naopak,
pocit lásky, štěstí nenajdou.

I když prostředí někdy drtí,
necouvej, zůstaň přece svůj!
Vždyť to odejde vzápětí,
braň svou mysl stůj co stůj!

 

 

2016 © OO Sons Plzeň - jih