Informáček č. 10 / 2018

Postřehy a komentáře:

Tyfloart 2018 na Vsetíně

Ve čtvrtek 20. září po deváté hodině ranní jsme se rozjeli na již 26 ročník festivalu zájmové umělecké tvorby „amatérských“ zrakově postižených umělců zvaného Tyfloart.

Tato akce se po 6. letech, kdy se konala v Karlových Varech, přesunula na Valašsko, konkrétně na Vsetín.

Ze západních Čech nás tedy čekala dlouhá cesta, která nám však ve vlaku rychle utekla.

Po příjezdu se nás hned na nádraží ujali dobrovolnice, které nás mile přivítali a odvedli na hotel, který se nacházel asi čtvrt hodiny od vlakové stanice.

Ubytování bylo velice příjemné. Jen škoda, že jsme si jej neužili trochu více. Program festivalu byl totiž velice časově náročný.

Kromě vystoupení umělců samotných jsme v pátek navštívili vsetínské výrobní družstvo Irisa, kde převážně handicapovaní zaměstnanci ručně vytvářejí vánoční ozdoby. Rovněž jsme si prohlédli i vsetínský zámek.

V sobotu jsme pak zavítali do Vizovic, kde jsme měli exkurzi ve světoznámé společnosti Rudolf Jelínek. V podnikové prodejně se tašky jen plnily!!! Rovněž jsme absolvovali prohlídku tamního zámku, kde se nacházejí i výborná kavárna a čokoládovna.

Na festivalu reprezentovali naší odbočku Pepa Ježek a Irenka Mlnáříková, kteří při svém hudebně-pěveckém vystoupení účinkovali i v tradičních chodských krojích, za což jim moc děkuji.

V neděli odpoledne jsme se všichni v pořádku vrátili do Plzně, a již teď se těšíme na další ročník.

Milan Včelák

 

Plánované akce na říjen:

1. 10. – pondělí - Posilovna – H.E.A.T.

V pondělí s námi můžete od 18:00 vylepšovat kondici ve Fitness centru Kotelna v Plzni na Slovanech.

Přihlásit se můžete do 28. září.

 

6. 10 - sobota – Sousedská procházka z Lochotína na Roudnou

Nejen očima poznáváme náš kraj

Vážení přátelé,

ukrutná letní vedra skončila a teď je právě ten vhodný čas vyjít si na hezkou procházku a pokud by nás tato mohla obohatit o zajímavé poznatky třeba z našeho krajského města, to je přeci výzva! A protože na www.skrytemesto.cz nabízí v rámci svých aktivit „sousedské procházky“, Požádali jsme o zprostředkování takové procházky z Lochotína na Roudnou s mladou, ale již renomovanou průvodkyní Adélou Šmausovou.

Kdy: 6. října od 10:00

Doba trvání procházky: zhruba 2 hodiny

Sraz účastníků: Lochotínský pavilonek – zastávka tramvaje č. 4 „Zoologická zahrada“, přejít do podchodu směr ZOO, pavilonek je malá bílá budova a naproti přes ulici je lékařská fakulta. Na tuto tramvajovou zastávku jezdí i autobusy MHD č. 41, 56 a 27.

Jednotná cena pro účastníky: 50 Kč

Svůj zájem nám prosím nahlaste do středy 3. října.

Moc se na vás těší Iva a Milan.

 

10. 10.  – středa - DJKT Plzeň - Zácpa

29 členů odbočky si na Nové scéně vychutná činohru Antonína Procházky Zácpa.

Na co se můžeme těšit? Štěstí je neposedné, někdy skáče i přes kaluže.

Skřípění brzd, rozčilené hlasy, přelétající vrtulník. Tušíme, že klid harmonické přírody se vzápětí stane dějištěm něčeho mimořádného. 

Na hlavním tahu dálnice se všechno zastavilo. Zácpa je v obou směrech jízdy. Pomyšlení na odjezd se rovná čirému šílenství… Vybíhají nespokojení řidiči a jejich spolujezdci. Každý z nich má nějaké poslání, jehož nesplnění může mít fatální následky. V sázce jsou peníze, kariéra, obchody, odhalení podvodů i nově vznikající životy. Zoufalá snaha zachránit, co se dá, vede k rozepřím i fyzickým konfliktům. Ale vyvstává otázka, jestli zdánlivé neštěstí není ve svém důsledku štěstím. Nebo alespoň momentem, ve kterém si můžeme uvědomit, co v životě má opravdu smysl. Vážné problémy jsou odlehčeny jemným humorem. Situační komika je okořeněna i vtipným šarmem humoru slovního.

Kde: DJKT Plzeň – Nová scéna

Kdy: středa 10. října 2018

Čas: 19:00 – 21:10

Cena: 190 Kč pro nečleny / 140 Kč pro členy a průvodce

 

12. 10. – pátek v 18:00 – 13. koncert ke Světovému dni zraku

Mottem 13. ročníku koncertu, který pořádá dámský Lions Club Plzeň Bohemia ke Světovému dni zraku je " OPERA GALA".
Posluchači se mohou těšit na známé operní árie našich       i zahraničních mistrů operní tvorby. Árie z oper Rossiniho, Smetany, Mozarta, Bizeta a dalších přednese Karolína Janů, soprán, Eliška Zajícová mezzosoprán. Absolventi Deylovy konzervatoře přednesou v úpravě pro flétnový kvartet Smetanovu Vltavu.
Večer moderuje Petr Jančařík, hraje Plzeňská filharmonie pod vedením Jiřího Štrunce.
Výtěžek z koncertu podpoří vzdělávací program pro nevidomé a projekt Lví očko - zdravé oči našich dětí.

 

15. 10. – pondělí - Posilovna – H.E.A.T.

V pondělí s námi můžete od 18:00 vylepšovat kondici ve Fitness centru Kotelna v Plzni na Slovanech.

Přihlásit se můžete do 12. října.

 

20. října – sobota – Zámek a zámecký pivovar v Chyších

Nejen očima poznáváme náš kraj

Vážení přátelé,

ať už nás podzim 20. řříjna překvapí čímkoli, nabízíme vám na tento sobotní den výlet do zámku a zámeckého pivovaru v Chyších, kde se mužeme kochat krásami podzimu v přenádherné zámecké zahradě nebo se ukrýt před případným deštěm v interiérech tamního zámku a zaposlouchat se do jeho dlouhé a bohaté historie a pak ochutnat domácí pivečko ve zdejším pivovaru a posedět u oběda ve zdejší restauraci. A navíc, i když je to zhruba 60 km směrem na Karlovy Vary, nebudete se muset spoléhat na veřejnou dopravu, bohatě proloženou výlukami, ale nabízíme vám cestu se soukromým dopravcem.

Cena za dopravu včetně vstupného na komentovanou prohlídku zámku a exkurzi pivovaru s ochutnávkami piva je stanovena na 200 Kč jednotně.

Odjezd bude v 9:00 z parkoviště naproti Centrálnímu autobusovému nádraží v Plzni, Husova třída, sraz je v 8:45 před vchodem do budovy CAN. Do Plzně dojezd v cca 16:00.

Historie zámku v Chyších je velmi stará a bohatá. Nejstarší historické zprávy o Chyších pocházejí z druhé poloviny 12. století, kde na místě dnešního zámku stála tvrz, sídlo starobylého vladyckého rodu Odolenoviců. Ti na Chyších sídlili plných dvě stě let. A jak to bylo dál? Můžete se dočíst např. na webu: https://www.chyse.com/zamek.aspx

Nebo s námi pojeďte za nevšedním zážitkem přímo do Chyší. Opravě a obnově zdejšího panství se v současné době intenzivně věnují manželé Lažanští. Za pozornost rozhodně stojí i zámecký park, který byl zásadním způsobem revitalizován.

Umělecko – historicky lze park s rozlohou cca 9 ha hodnotit jako velmi dobrý příklad krajinářské architektury z poloviny 19. století s působivým založením, které využilo členitý prostor pro vytvoření téměř všech forem zahradní architektury té doby a spojilo je v dokonalé harmonii.

Zámecký park je komponován s využitím členitého terénu ve dvou částech rozdílných architektonických uspořádání i vegetační složkou. První část, jejíž dominantou je zámecká budova, se rozvijí kolem potoka, který vytvořil mělké údolí. Potok se pod zámkem stáčí kolem návrší, na kterém byl už postaven hrad a ústí do malého rybníka pod zámeckou budovou, jíž tvoří nastavené zrcadlo.

Potok tvoří kompoziční osu dolní části parku, porosty kolem jsou po obou stranách modelovány jako okraje dlouhého členitého průhledu, do nějž předstupovaly atraktivnější stromy  a keře, opřené o pozadí zelené hmoty základních dřevin domácí provenience. V závěru členitého a lomeného průhledu, při vtoku potoka do parku, přechází porosty do kultivované formy „lužního lesa“ s podrostem stínomilných a vlhkomilných bylin.

Horní část parku tvoří velká členitá louka s hluboce modelovanými okraji. Do louky předstupují solitéry a skupiny stromů, které jsou volně roztroušeny i po louce. Hlavní akcent je kladen na solitérní vyznění a monumentalitu starých krásných stromů.

Mezi oběma částmi parku je svah, který přechází v rovinu spojující jeho obě části. V centru tohoto svahu je nejstarší strom v parku, cca 400 let stará lípa, k níž je směřována i široká promenádní cesta.

Sobotní výlet do Chyší tedy nabízí poučení, relaxaci i zábavu.

 

22. 10.  – pondělí – Saturnin v Divadle Dialog 

Jak jsme slíbili, máme pro vás další nabídku do Divadla Dialog, a to na hudební komedii „Saturnin“. Divadlo Dialog sídlí na Klatovské třídě, ale vchod pro diváky je ze Smetanových sadů č.9.

V divadle je velmi omezený počet míst (cca 70), a i tentokrát máme  rezervováno15 lístků.

Zasteskne se vám občas po eleganci první republiky? Posloucháte rádi swingové a dixielandové šlágry? Ať už jste fandové Jirotkova kultovního románu nebo jste o výstředním sluhovi Saturninovi nikdy neslyšeli, zveme vás na další z divadelně-hudebních večerů, jež se pravidelně objevují

na repertoáru Divadla JakoHost v Divadle Dialog.

Kdy: 22. října – pondělí – od 20:00

Délka představení: 120 minut

Cena: 50 Kč pro členy a průvodce/100 Kč pro nečleny.

A na co se můžete těšit?

Jeviště opanuje skvadra známých románových postav: klidný a konzervativní vypravěč Leopold, jehož život se stává jaksi zhuštěným poté, co si vzal sluhu Saturnina, který ho s vášní vtahuje do nesmyslných životních situací, teta Kateřina se senzačním kloboukem a zásobníkem přísloví, její syn -  výrostek a začínající kuřák Milouš, nepřístupná automobilistka Barbora s krásně modelovanýma nohama, dědeček, jehož milují všechny hraběnky světa, a sarkastický vtipálek z hor doktor Vlach.

Spolu s herci se na nevelké jeviště divadla Dialog vmáčkne oblíbená plzeňská kapela The Dixie Hot Licks a představí vám svůj nový swingový repertoár

Osoby a obsazení:
Vypravěč: Tomáš Tutter
Saturnin: Pavel Bárta
Teta Kateřina: Dáša Marovičová
Milouš: Ondřej Beneš
Barbora Terebová: Marie Muška Chmelíková
Dědeček: Josef Pelech
Doktor Vlach: Robert Kotál Kunesch
Ostatní postavy a zvěř: Radim Brejcha
HUDBA A ZVUKY - THE DIXIE HOT LICKSZpěv: Jana Mel Golianová
Trumpeta: Jiří Kodajek
Klarinet, saxofony: Zbyšek Brůj
Trombon: Jindřich Jindřich
Piano: Michal Lehký
Banjo: Filip Hahn

 

25. 10.  – čtvrtek – Přátelské posezení v klubovně

Od 13:00 do 17:00 se sejdeme v naší klubovně v Tomanově ulici v Plzni, kde se opět můžete těšit na hudbu a zpěv našeho Pepy Ježka.

 

27. října – sobota – Oblastní shromáždění

Milí členové,

srdečně vás všechny zveme na výroční setkání členů naší odbočky do příjemného prostředí restaurace Éčko. Nezapomeňte a přijďte si společně posedět, zhodnotit uplynulý rok, nahlédnout již do toho příštího a zároveň společně poobědvat, poslechnout si hudbu a zazpívat. Možná i zatančit.

Moc se na vás všechny těšíme.

 

Plánované akce na listopad:

14. 11.  – středa – DJKT Plzeň – Chyť mě, jestli na to máš

Vážení členové,

na listopad jsme pro vás připravili návštěvu muzikálu Chyť mě, jestli na to máš.

Kdy: středa 14. listopadu 2018

Kde: DJKT Plzeň – Nová scéna

Čas: 19:00 – 21:45

Cena: 100 Kč pro členy a průvodce / 175 Kč pro nečleny

Přihlásit se můžete do 15. října 2018

 

Chyť mě, jestli na to máš (Catch Me If You Can)

Terrence McNally / Marc Shaiman / Scott Wittman

Muzikál Chyť mě, jestli na to máš je založen na stejnojmenném filmovém trháku režiséra Stevena Spielberga s Leonardem DiCapriem a Tomem Hanksem v neuvěřitelném, ale pravdivém příběhu Franka Abagnalea.

Předčasně vyspělý teenager Frank Abagnale jr. uteče z domova hledat slávu a bohatství, čímž odstartuje nezapomenutelné dobrodružství. Vyzbrojen pouze svým chlapeckým šarmem, velkou představivostí a miliony dolarů v padělaných šecích se Frank úspěšně vydává za pilota, lékaře a právníka – žije si na vysoké noze a získává dívku svých snů. Frankovy lži však přitáhnou pozornost agenta FBI Carla Hanrattyho. Chyť mě, jestli na to máš je skvělá muzikálová komedie se strhujícím příběhem a hudebními čísly nabitými energií! 

 

24. 11.  – sobota – Bowling v Éčku

Srdečně vás zveme na již tradiční bowling do Restaurace Éčko, Guldenerova 17, Plzeň od 12:00 do 14:00.

Přihlásit se můžete do 15. listopadu. Jestliže nás bude málo, stáhnu objednávku na jednu dráhu, abychom druhou zbytečně neblokovali a neplatili.

 

27. 11.  – úterý – Hradišťan ve Velké synagoze

Koncert Hradišťanu ve Velké synagoze v Plzni od 19:30 do 21:00.vyslechne 20 našich členů a doufejme, že pro ně bude mimořádným zážitkem.

Dnes je Hradišťan (v širší podobě i s tanečním souborem) profesionálním tělesem, které programově pracuje zejména s odkazem lidové tradice a jejím filozofickým přesahem. Překračuje hranice hudebních žánrů a spolupracuje s osobnostmi různých kultur celého světa. Je častým hostem domácích i zahraničních festivalů tradiční, alternativní, ale i vážné hudby. Hradišťan spolupracuje s rozhlasem, televizí a filmem, koncertoval na 4 kontinentech, natočil více než 30 stěžejních zvukových nosičů a na mnoha dalších spolupracoval.

Mezi kmenové sólisty patří Alice Holubová, Jiří Pavlica a David Burda.

Způsob práce, dramaturgie a umělecká úroveň řadí Hradišťan k originálním a nezaměnitelným tělesům české i mezinárodní hudební scény.
 

2016 © OO Sons Plzeň - jih