informáček č. 1 / 2019

Zdravím všechny členy naší odbočky SONS,

ráda bych se vám touto cestou představila nejen jako nová členka oblastní odbočky Plzeň-jih SONS ČR, z.s., ale také hlavně jako nova administrativní pracovnice.

Jmenuji se Sabrina Zikánová, narodila jsem se v Praze a již osmým rokem žiju v Plzni. Vždycky mě bavilo pracovat s lidmi a i proto mám  vystudovanou hotelovou školu. Původně jsem pracovala jako manažerka restaurace, a proto, aby mi má práce dávala více naplnění, jsem nezůstala v oboru.

 

Ve svém volném čase se věnuji skupině na Facebooku, kde si lidé mění věci, které nepotřebují a někomu ještě udělají radost. Párkrát do roka děláme i charitativní sbírky pro kočičky, lidi bez domova a podobně.  Také svůj volný čas vyplňuju vařením a vymýšlením receptů na svůj food blog. Doma máme dvě kočičky, Evženka a Eržičku, které mi dělají samou radost. Poslední mojí vášní je sbírání košíčků, sice se mi už nikam nevejdou, ale vždycky nakonec nějaké to místo najdu.

Budu ráda, když zde využiji své dosavadní životní i pracovní zkušenosti a těším se, až vás všechny poznám.

Sabrina Zikánová

 

 

Radiopřijímač

pro nevidomé a slabozraké

 

Milí přátelé,

za poslední dva roky jsme na odbočce přivítali mnoho nových členů, proto jsem se rozhodl vám opět připomenout skutečnost, že od 9. ledna 2017 si v naší klubovně můžete vypůjčit první DAB radiopřijímač pro nevidomé a slabozraké NOXON dRadio 1 wood.

 

NOXON dRadio 1 wood

 

Výpůjční doba je stanovená na 14 dní, nebo po domluvě individuálně.

Detailnější informace o tomto radiopřijímači naleznete v odkazu níže.

http://www.antenex.cz/noxon-dradio-1-wood/5287.html   

Zájemce o toto rádio také jistě potěší, že cena tohoto přijímače klesla  ze 4 600 Kč na 3 200 Kč.

 

Milan Včelák

Plánované akce na léto 2019

 

Letní společný pobyt v Třeboni

 

V týdnu od soboty 27. července do soboty 3. srpna 2019 v Třeboni – Rodinný Hotel Myslivna – uzávěrka přihlášek byla do konce listopadu

Doprava z Plzně do Třeboně a zpět bude hromadně zajištěna autobusem pro účastníky zdarma! Účastnický poplatek zahrnující ubytování a stravování formou plné penze činí          6 160 Kč.

Tuto částku je třeba uhradit do konce března 2019 na bankovní účet 205188908/0300 nebo zašlete na adresu Marie Duchková, Husova 292, 334 52 Merklín.

 

Víkendový pobyt v Olomouci

 

Od pátku 6. září do neděle 8. září 2019 – Hotelový dům Olomouc

Pojeďte s námi navštívit hanáckou metropoli Olomouc. V tomto městě se nachází mnoho velmi vzácných pamětihodností. Je zde možno navštívit hmatové výstavy a komentované prohlídky pro nevidomé.

Některým z vás se může zdát, že je to moc daleko. Z Plzně       i zpět ale jezdí přímé Pendolino, čili není nutné nikde přestupovat a cesta trvá pouhé 4 hodiny. V tomto vlaku lze zakoupit občerstvení za přijatelnou cenu, které vám donesou až k vašemu místu, což tuto delší cestu jistě zpříjemní.

Cena činí 980 Kč / osoba. Zahrnuje ubytování na dvoulůžkovém pokoji  se snídaní.

Přihlásit se můžete do 31. 3. 2019.

Tuto částku je třeba uhradit do konce dubna 2019 na bankovní účet 205188908/0300 nebo zašlete na adresu Marie Duchková, Husova 292, 334 52 Merklín.

 

 

Plánované akce na leden 2019:

 

7. 1. – pondělí - Posilovna – H.E.A.T.

V pondělí s námi můžete od 18:00 vylepšovat kondici ve Fitness centru Kotelna v Plzni na Slovanech.

Přihlásit se můžete do 28. prosince.

 

 

 

15. 1. – úterý – DJKT Plzeň – Velké divadlo

 

Lednové představení činohry Modrovous ve Velkém divadle Josefa Kajetána Tyla navštíví 21 našich členů.

Kdy: úterý 15. ledna 2019

Kde: DJKT Plzeň – Velké divadlo

Čas: 19:00 - ? (není uvedeno)

Cena je 100 Kč pro členy a průvodce / 150 Kč pro nečleny.

Středověká legenda o Modrovousovi ožívá na prknech Divadla J. K. Tyla v podobě hororového melodramatu s uhrančivou hudbou a magickými obrazy. 

 

Temná, nevlídná pláň a nikde ani živáčka. Do tmy svítí jen jedno okno paláce, komnata mladé, křehké hraběnky Purmelendy. To okno svítí rudě. A v dálce u severního obzoru další světlo. Zlověstný smaragdový plamen na vrcholu tajemné věže, z níž každou noc vyjíždí tryskem tajemný jezdec. Předchází ho zvuk loveckého rohu a děsivá píseň. Každou noc se tenhle ďábel vydává na lov a jeho divoké štvanici neunikne žádná z panen, i kdyby byla hraběnkou.

Středověk zná několik výjimečných milostných legend. Tristan a Isolda se nerozlučně spojí v objetí až v hrobě. Romeo a Julie se osudově minou ve smrti. V Modrovousovi drtí smrt v dlani lásku hned od začátku.

V podání belgického dramatika Michela de Ghelderoda je Modrovous (Sir Halewyn) neodolatelný pěvec, ke kterému míří fascinované ženy z široka daleka. Krajinou se po jejich záhadném mizení šíří nenávist k tajemnému ďáblu. Smůlu anebo štěstí Halewyn má, když vzbudí zájem krásné a emancipované Purmelende. Konečně nachází rovnocenného soupeře, který se může stát jeho zkázou i vysvobozením. Ghelderode si ve svém extatickém hororu všímá nejen vrahovy mysli, ale i nitra oběti. Bez jistoty zda si „svého“ vraha podmaní, kráčí Purmelende neznámé síle vstříc.

 

Michel de Ghelderode (1898 – 1962), francouzsky píšící belgický prozaik, dramatik a esejista vlámského původu, patří k představitelům expresionistického dramatu a bývá označován za „flanderského Shakespeara“. Pro jeho tvorbu je typická forma hororové grotesky se silnou výtvarnou inspirací v dílech Pietera Bruegela a Hieronyma Bosche. Miloval ale také např. divadlo masek, čehož je hra Sir Halewyn (vycházející z vlámská verze legendy o Modrovousovi), dramatická balada o posedlosti vášněmi, jasným důkazem. Ne vždy totiž musí mít ďábel podobu rohatého čerta, stačí, když si na sebe vezme masku člověka.

 

21. 1. – pondělí - Posilovna – H.E.A.T.

V pondělí s námi můžete od 18:00 vylepšovat kondici ve Fitness centru Kotelna v Plzni na Slovanech.

Přihlásit se můžete do 11. ledna.

 

31. 1. – čtvrtek – Přátelské posezení v klubovně

Tradiční přátelské posezení  naší klubovně v Tomanově ulici v Plzni se koná poslední lednový čtvrtek. Od 13:00 do 17:00 si s Pepou Ježkem zazpíváme a možná i zatančíme. Pojďme zahájit nový rok s dobrou náladou a v hojném počtu.

 

 

Plánované akce na únor 2019:

26. 2. – úterý – DJKT Plzeň – Nová scéna

Milí členové,

na únor jsme pro vás připravili návštěvu muzikálu Josef a jeho úžasný pestrobarevný plášť.

Kde: DJKT Plzeň – Nová scéna

Kdy: úterý 26. února 2019

Čas: 19:00 – 21:00

Cena: 150 Kč pro členy a průvodce / 200 Kč pro nečleny

Přihlásit se můžete do pondělí 21. ledna 2019 do 10:00.

 

Josef a jeho úžasný pestrobarevný plášť

Tim Rice / Andrew Lloyd Weber

Velkolepá zábavná muzikálová show pro všechny generace na motivy starozákonní legendy o Jákobovi, jednom z jeho dvanácti synů Josefovi a jeho úžasném pestrobarevném plášti přináší poučný a poutavý příběh i skvělé melodie

Uvedením vůbec prvního společného díla legendární autorské dvojice Tim Rice a Andrew Lloyd Webber navazujeme v DJKT na veleúspěšné Kočky stejného skladatele. Plzeňské premiérové uvedení celosvětově úspěšného titulu navíc přichází v roce 50. výročí jeho vzniku.

 

 

Verše od Jaroslava Seiferta:

Za vločkou padá třpytná vločka

a letíc tiše ptá se jí,

kam spěchá, ať jen chvilku počká.

A pak se sešly v závěji.

Už do ticha, už ve stíny

čas spřádá vás jak vteřiny,

sněhové vločky!

 Než napije se z kalužiny

pták zpívající o závod,

budou z vás dávno ve tmě hlíny

jenom dvě drobné kapky vod;

budou z vás stonky plavuně,

která se plazí bez vůně,

sněhové vločky!

 A co jsme my v tom koloběhu,

utkáni jenom z vodních par?

Vždyť tančíme jak vločky sněhu

pro život nových, příštích jar.

A do ticha a ve stíny

čas spřádá nás jak vteřiny,

sněhové vločky.

 

 

 

 

2016 © OO Sons Plzeň - jih